Góra Gryca w Miechowicach

Uczestnicy kółka regionalnego „Gryfny Bytom” wyruszyli 13 maja br. na pieszą wycieczkę w poszukiwaniu urokliwych miejsc w Miechowicach. Dotarli na Górę Gryca (Grutzberg) – najwyższe wzniesienie w okolicach Bytomia (317,7m n.p.m.), które znajduje się właśnie w naszej dzielnicy. Nazwa tego wzniesienia pochodzi od popularnego niegdyś imienia Grycek- zdrobnienia imienia Grzegorz. Na szczycie Góry Gryca stoi zabytkowa kaplica pod wezwaniem świętej Barbary – patronki górników, którą ufundował dziadek Matki Ewy – Franciszek von Winckler. Z jego inicjatywy wokół kaplicy utworzono też park ludowy dla robotników i ich rodzin. Z Górą Gryca związanych jest kilka legend, które uczestnicy kółka regionalnego mieli okazję wysłuchać u stóp kaplicy („Świecący krzyż na Górze Gryca”, „Płacz świętej Barbary”). U podnóża góry znajduje się plac zabaw, więc była okazja na wspólną zabawę.

Opiekun kółka regionalnego: Małgorzata Zwanziger