Narodowe Czytanie 2020

Już po raz kolejny społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta RP.  Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tegoroczna, szkolna edycja Narodowego Czytania była wyjątkowa i ze względów bezpieczeństwa działania wokół zaproponowanego tekstu zostały dość mocno okrojone. Mogliśmy wysłuchać wzorcowego czytania przez szkolną radiolę, a następnie obejrzeć rękopis „Balladyny” ze zbiorów Biblioteki Narodowej: https://polona.pl/item/balladina-tragedya-w-5-aktach,ODY4MzM5/7/#info:metadata